27 Mayıs 2020 Çarşamba

SPOR VE TARİH OSMANGAZİ’DE BULUŞTU

Spor ve tarih Osmangazi’de buluştu

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Tarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu ve Tarihi Kent Halk Koşusu büyük bir coşkuyla yapıldı.

15 Nisan 2019 Pazartesi 00:38 BURSA'DA SPOR

Yerli ve yabancı birçokatletin yanı sıra çok sayıda vatandaşın da katıldığı yarışlara, Kenyalısporcular damga vurdu. 

Bursa’nın fethinin693’üncü yıl dönümünde Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 15’incidüzenlenen Osman Gazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri, UluslararasıTarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu ve Tarihi Kent Halk Koşusu ile devam etti.Şenliklerin en coşkulu etkinliklerinden olan Uluslararası Tarihi Kent KoşusuYarı Maratonu’nda 1311, 4 kilometrelik Halk Koşusu’nda ise 3700 atlet dereceyegirebilmek için ter döktü. Türkiye’nin yanı sıra Kenya, Etiyopya, Bulgaristanve Fransa gibi ülkelerden toplam 15 yabancı sporcu da koşuya katıldı. 

Uluslararası Tarihi KentKoşusu Yarı Maratonu, sabah saat 10.00'da Tophane Meydanı'ndaki Saltanat Kapıönünden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın verdiği startla başladı.Yarı Maratona katılan sporcular, Tophane Saltanat Kapı'dan başlayıp, Muradiye,Çekirge, Kükürtlü, Altıparmak, Haşim İşcan Caddeleri, Tarihi Çarşı ve HanlarBölgesi’ni dolaşarak Pınarbaşı Meydanı’nda parkuru tamamladı. Yarı maratondahem kadınlar hem de erkeklerde Kenyalı sporcular, rakiplerine büyük birüstünlük sağladı. İlk üç sırada Kenyalı atletlerin yer aldığı erkeklerde,Bernard Sang 46.24’lük derecesiyle birinci olurken, Eric Kipto 46.25’likderecesiyle ikinci, Hillary Kipchumba ise üçüncü oldu. Kadınlarda ise KenyalıDelvine Relin Meringor 51.57’lik derecesiyle birinci, Etiyopyalı Meskerem SeifuAmare 53.24’lük derecesiyle ikinci, Kenyalı bir diğer atlet Daisiy JeptooKimeli ise 54.40’lık derecesiyle üçüncü oldu. Dereceye giren sporculara madalyave kupalarını Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar takdim etti. Yarışmanınbirincileri 2 bin, ikincileri bin 500, üçüncüleri ise bin dolar para ödülününsahibi oldu.

Ayrıca erkekler vebayanlarda, 35-39 Yaş, 40-44 Yaş, 45-49 Yaş, 50-54 Yaş, 55-59 Yaş, 60-64 Yaş ve65 Yaş Üstü kategorilerinde de dereceye giren sporcular da madalya ve kupaalmaya hak kazandı. 

Halk koşusunda renkligörüntüler oluştu 

Osmangazi BelediyeBaşkanı Mustafa Dündar ve protokol üyelerinin de yer aldığı 4 kilometrelikTarihi Kent Halk Koşusu’na Bursalıların ilgisi büyük oldu. Toplam 3 bin 700kişinin mücadele ettiği koşuda, birbirinden renkli görüntüler ortaya çıktı.Saltanat Kapı'dan başlayıp, Heykel, Setbaşı, Irgandı Köprüsü, Kayhan Çarşısı,Kapalı Çarşı ve Kavaklı Caddesi güzergahını izleyerek, Pınarbaşı'nda sona eren4 kilometrelik Halk Koşusu'nda erkeklerde birinciliği İsmail Özkan, ikinciliğiEnes Vardar, üçüncülüğü ise Yiğithan Sütbaş elde etti. Bayanlarda ise birinciDilek Özdemir, ikinci Şimay Sevgi, üçüncü Ayça Beren Demiral oldu. 

“Başarımızı büyütereksürdüreceğiz” 

Osmangazi BelediyeBaşkanı Mustafa Dündar, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Uluslararası TarihiKent Koşusu Yarı Maratonu ve Halk Koşusu’nu her yıl her yıl daha büyük bircoşku ile düzenlemeye devam ediyoruz. Bu yarışlar ile vatandaşlarımız hem sporyapıp hem de güzel bir gün geçirme fırsatı buluyor. Bu etkinliğimizin ünü,Bursa ve Türkiye sınırlarını aştı. Yarışlara bu yıl oldukça yoğun bir katılımoldu. Uluslararası Tarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu’na 1311 atlet kayıtyaptırdı. Ayrıca farklı ülkelerden 15 yabancı sporcu da bugün yarışta terdöktü. Tarihi Kent Halk Koşusu’nda ise 3700 kişi yer aldı. Bu bir şenlik.Vatandaşlarımızın ailecek katıldığı güzel bir pazar sabahı etkinliği. Bizimasıl hedefimiz vatandaşlarımızı spor yapmaya teşvik etmek. Birçok branşta sportesisleri inşa ediyoruz. Atletizm branşına da büyük önem veriyoruz. Türkiye’ninen büyük ve en modern atletizm salonunu inşa ettik. Türk gençliğini atletizmsporcuna yönlendiriyoruz. Her yıl bu yarışımızı büyüterek sürdüreceğiz. Emeğigeçen herkese teşekkür ediyorum. Yarışlara katılan tüm sporcularımızı da tebrikediyorum” dedi.

Ödül törenine katılanBüyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yaptığı konuşmada, “GerekUluslararası Tarihi Kent Koşusu Yarı Maratonu, gerekse Tarihi Kent Halk Koşusu,Bursa’ya değer katan etkinlikler. Yarışlara ilginin çok büyük olması da buorganizasyonun kentimiz adına ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor.Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar ve ekibini Osman Gazi’yi Anma veBursa’nın Fethi Şenlikleri’ni 15 yıldır başarıyla düzenledikleri için çokteşekkür ediyorum” dedi. 

Başkan Dündar ve AlinurAktaş, dereceye giren sporcular ile birlikte yarışlara katılan engellivatandaşlara da kupa ve madalya verdi. Ödüllerini başkanların elinden alanengelli vatandaşlar büyük mutluluk yaşadı.

 

 


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

BURSASPOR FİKSTÜRÜ

 • 1

  BURSASPOR

  3

  TRABZONSPOR

 • 2

  FENERBAHÇE

  1

  BURSASPOR

 • 2

  ANTALYASPOR

  0

  BURSASPOR

 • 2

  OSMANLISPOR

  1

  BURSASPOR

 • 1

  BURSASPOR

  0

  KAYSERİSPOR

 • 5

  GALATASARAY

  0

  BURSASPOR

 • 2

  BURSASPOR

  2

  BEŞİKTAŞ

 • 3

  ALANYASPOR

  1

  BURSASPOR

 • 0

  BURSASPOR

  3

  İ.BAŞAKŞEHİR

 • 1

  BURSASPOR

  1

  G.BİRLİĞİ

 • 0

  BURSASPOR

  1

  FENERBAHÇE

 • 0

  KONYASPOR

  3

  BURSASPOR

 • 2

  BURSASPOR

  1

  KARABÜKSPOR

 • 2

  KASIMPAŞA

  2

  BURSASPOR

 • 4

  BURSASPOR

  0

  ANTALYASPOR

 • 3

  BURSASPOR

  1

  OSMANLISPOR

 • 3

  KAYSERİSPOR

  1

  BURSASPOR

 • 1

  BURSASPOR

  2

  GALATASARAY

 • 3

  BURSASPOR

  0

  AKHİSAR BGS

 • 2

  BEŞİKTAŞ

  1

  BURSASPOR

 • 3

  BURSASPOR

  2

  ALANYASPOR

 • 1

  İ.BAŞAKŞEHİR

  0

  BURSASPOR

SONRAKİ HABER

Araziler Başkan'a devredildi!

Araziler Başkan'a devredildi!