25 Ekim 2021 Pazartesi

ESGİN'DEN "VAR" TEPKİSİ!

Esgin'den

AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, VAR sisteminden dolayı haksızlığa uğrayan Bursaspor’un mağduriyetini “Sorun VAR” diyerek Türk Futbol Federasyonu’nu göreve çağırdı.

26 Aralık 2018 Çarşamba 19:37 TARAFTAR

Süper Lig’in ilk yarısının bitiminin ardından VideoYardımcı Hakem (VAR) Sistemi ile ilgili değerlendirme yapmak üzere AK PartiBursa Milletvekilleri Zafer Işık ve Refik Özen ile birlikte kameralarınkarşısına geçen AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, sistemden dolayıBursaspor’un mağduriyetlerine dikkat çekti.

 

Bursaspor’un uğradığı 9 puan kaybını gözler önüneseren Bursa Milletvekili Mustafa Esgin, şunları söyledi:

 

“Var olarak adlandırılan Video Yardımcı HakemSistemi dünyada ve ülkemizde en popüler spor olan futboldaki hakem hatalarınıen aza indirmeye yönelik ortaya konulmuş bir sistemdir. Özellikle Anadolukulüplerinin bugüne kadar uğradığı haksızlıklar sebebiyle büyük ümitlerledesteklediği var sistemi, ligin ilk yarısının sona erdiği bu dönemde kanımcauygulamadaki ve iletişimdeki sorunlar nedeniyle ne yazık ki yenimağduriyetlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu sezon uygulamaya konulanVideo Yardımcı Hakem sistemi VAR 17 haftada 98 karara etki etmiştir. VAR kararıile toplam 24 gol iptal edildi.16 kırmızı, 23 sarı kart çıktı.20 kez penaltıyahükmedildi.7 penaltı kararı iptal edildi. Geldiğimiz noktada, VAR sistemiyleilgili istatistikî olarak da anlam taşıyan tipik bir olguyu, seçim bölgemizolan Bursa’da, şehrimizin şampiyon takımı Bursaspor’dan bir kaç örnekle ortayakoymak istiyoruz.

 

Bursaspor, 3 büyükler olarak adlandırılan İstanbultakımlarının dışında Anadolu’dan şampiyon olmayı başarmış Trabzonspor’umuzundışında ikinci takımdır. Süper lig’de attığı 5 gol var kararıyla iptal edilenBursaspor bu alanda ne yazık ki zirvede yer almaktadır. En çok golü iptaledilen futbolcu ise 3 golü VAR nedeniyle sayılmayan Bursasporlu DiafraSakho’dur. Ayrıca aleyhimize verilen penaltı ve ofsaytları da sayarsak sonuçolarak; 21 puanla 11. sırada olan Bursaspor, VAR sistemi olmasa, artı 9 puanlayani 30 puanla ligin 3. sırasında yer almış ve şampiyonluk mücadelesi yapan birtakım olacaktı. VAR, sistem olarak doğru ama uygulama olarak Bursasporaçısından tam bir felakete dönüşmüş durumda. Türkiye’de ortaya çıkan sorununvar hakemleri ile orta hakemler arasındaki iletişim sorunu ve karar almadasorumluluktan kaçınma olarak değerlendirmekteyiz. Bizler VAR sistemine karşıdeğiliz. Türk futbolunun geleceği açısından da yaşanan mağduriyetleri en azaindirgeyerek sistemin sağlıklı ilerlemesi gerektiğini düşünüyoruz. ÖzellikleAnadolu kulüplerinin haklarının korunması adına önemsediğimiz bir sistemin dahabaşka mağduriyetler oluşturmasının önüne geçilmesini istiyoruz. Bu anlamdasistemin uygulamasında yaşanan sorunların giderilmesi de başta Türkiye FutbolFederasyonunun görevidir. Futbol Federasyonumuzun önümüzdeki süreçte kendiuygulamalarına gölge düşürmeyecek tarzda daha fazla inisiyatif alan, sisteminsürekliliğini bozmadan karar alma süreçlerinde de hakkaniyeti gözeten kararlarvereceğine de inanıyoruz.”


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Başkan Ay’dan transfer açıklaması

Başkan Ay’dan transfer açıklaması